مبانی فقهی تشیع عامل تقویت موشک‌های نقطه‌زن

♦️ آموزه‌های فقهی شیعه همانگونه که ساخت و استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی هسته‌ای و شیمیایی را حرام می‌داند، مبنا و نظریه پشتیبان تقویت موشک‌های نقطه‌زن نیز هست.

▪️سوال: صنعت نظامی و موشکی چه ارتباطی به فقه دارد!؟

▫️جواب: هدف غایی صنعت نظامی و موشکی استفاده و بهرمندی از آن در دفاع و جهاد می‌باشد و متولی تعیین حدود و ثغور کمی و رقت و غلظت کیفی رفتار حاکمیت اسلامی و مسلمین در دفاع و جهاد نیز بر عهده علم فقه است. (مباحث و ابعاد اخلاقی این مسئله یادداشتی دیگر می‌طلبد و فعلا مورد نظر نگارنده نیست)

💎 یکی از دلایل اصلی حرمت ساخت و استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی اعم از هسته‌ای و شیمیایی و غیره از دیدگاه فقهای شیعه این است که در استفاده از این سلاح‌ها به خاطر دامنه‌ی تخریبی بالایی که دارند ممکن است عده‌ای به ناحق صدمه ببینند، که به دور از عدالت می‌باشد. لذا استفاده از آنها مستلزم آسیب و صدمه به افرادی می‌شود که مستحق آن نیستند.

✔️ تبیین اجمالی مسئله در قالب یک مثال ساده:

🔹 فرض کنید ما با یک گروه و عده‌ای محارب وارد نزاع سخت شده‌ایم و آن گروه در میان مردم عادی سنگربندی کرده و پخش شده‌اند و یا حداقل در مجاورت و نزدیکی مردم عادی (غیر محارب) مستقر هستند.

🔸 حال اگر ما بخواهیم آنان را با موشک‌های مجهز به کلاهک هسته‌ای و یا شیمیایی مورد هدف قرار دهیم گرچه قطعا درصد اصابت و به هلاکت رساندن آنان (محاربین) بالا رفته و حتی قطعی خواهد بود، اما به خاطر بالا بودن دامنه تخریبی سلاح‌های کشتار جمعی هسته‌ای یا شیمیایی قطعا افراد غیر محاربی (و حتی محیط زیست) که در مجاورت و نزدیکی محاربین هستند نیز مورد آسیب قرار خواهند گرفت.

🔹 با توجه به اینکه بنابر اصول اعتقادی و موازین فقهی و اخلاقی اسلام ما جواز چنین اقدامی را نداریم و از طرفی نیز عدم جهاد و مبارزه با محاربینِ ظالم نیز نادرست و باطل و منتفی است، لذا چاره‌ای نداریم جز اینکه به تقویت موشک‌های نقطه‌زن و دقیق اهتمام بورزیم تا ضمن به درک واصل کردن محاربینِ ظالم آسیبی را متوجه سایرین نکنیم.

🔻 در پایان کافی است اقدمات قدرت‌های مستکبر مانند آمریکا، اسرائیل، بریتانیا، عربستان و غیره را در استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی که برخواسته از باورها و خوی شیطانی آنان است را از نظر بگذرانیم تا ثمره دور بودن از اصول اولیه انسانیت و معارف الهی که تبدیل شدن به مصادیق "بل هم اضل" است را به روشنی ببینیم و خدای متعال را شاکر باشیم که ما برای تمام شئون زندگی حتی نبرد و جنگ با دشمن نیز قائل به یک اصولی هستیم که به غایت جوانمردانه است.

🌐 @sollam

۰ نظر
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

پیام خود را بنویسید

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی