چقدر تحت تاثیر دیگران هستید؟

 

♦️ این آزمایش کوتاه را که از یک مستند مهم به نام "میدان ذهن" برش داده شده است را حتماً ببینید.

🔹 بسیاری از اوقات کنش‌های ما تحت تاثیر جو غالبی است که بر افکار عمومی حاکم شده است! گاهی این تاثیر گذاریِ جو حاکم بر جامعه و در مقابل، تاثیرپذیری ما از جو حاکم بر افکار عمومی تا جایی پیش می‌رود که بر کیفیتِ دریافت‌ و ادراک حسی و مستقیم ما از پدیده‌های پیرامونی نیز تاثیر می‌گذارد، لذا ناخواسته فهم خود را از چیزهایی که می‌بینیم و می‌شنویم مطابق فهم جمع تنظیم می‌کنیم.

🔸 سستی مبانی معرفتی و این میل به همنوایی با جمع چنان بر مکانیزم تفکر ما تاثیر می‌گذارد که استقلال در اندیشه را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد، تا جایی که افراد دیگر قادر نیستند یا به خود اجازه نمی‌دهند خلاف آن چیزی که جمع و عموم مردم از پدیده‌ها می‌فهمند و می‌گویند، بفهمند و بگویند. و اینجا است که هدایت افکار عمومی و جهت دهی آن برای قدرت‌ها اهمیت پیدا می‌کند.

 🔺 اندک هستند افرادی که به خاطر حقیقت خلاف جریان آب شنا کرده و هزینه‌های مقابله با جریان اکثریتی که در مسیر نادرست هستند را بپذیرند و بر فشارهای ناشی از نقد و تخریب و حتی حمله اکثریت کج رو غلبه کنند. اولین مرحله شجاعت، شجاعت در اندیشه است.

۰ نظر
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

پیام خود را بنویسید

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی