خطر فتنه بی داد و دود...

 

🌐 @sollam

🔹 هر انسان و جامعه‌ای برای خود باورها و ارزش‌هایی دارد که شالوده هویتی او محسوب می‌شوند لذا پاسداری از این باورها و ارزش‌ها و مرزبانی از حدود آنها از اهمیت بسزایی برخوردار است در شرایط عادی تشخیص خوب از بد و سره از ناسره شاید خیلی دشوار نباشد اما گاهی شرایطی پش می‌آید که تشخیص را سخت می‌کند.

🔸 با توجه به اینکه عملِ انسانِ سالم برخاسته و یا مبتنی بر علم او است لذا علم انسان به مسائل و پدیده‌ها مقدم بر عملِ او در مواجهه با آنها می‌باشد. بسیاری از افراد جامعه انسان‌های خوبی هستند، خوب به این معنا که گرچه بی خطا نیستند اما اهل کار بد نیستند، یعنی اگر راه درست را بشناسند قدم در راه نادرست نمی‌گذارند.

🔹 اختلال در علم و آگاهی انسان به انحراف در اعمال و رفتار وی خواهد انجامید، این اختلال گاهی از بیرون بر یک مسئله و پدیده تحمیل می‌شود مانند تحریف حقایق... اما گاهی اختلال در علم و آگاهی انسان از دورن یک مسئله شروع می‌شود مانند تغییر باورها و ارزش‌ها که مبانی معرفتی افراد را نشانه گرفته و شاخص و معیار تشخیص را دچار اختلال می‌کند.

🔸 فتنه‌هایی که همواره ظهور و بروز خارجی بیشتری داشته‌اند بیشتر از فتنه‌های تئوریکِ حوزه ایدئولوژی که بنیان‌های اندیشه‌ای افراد را نشانه رفته است مورد توجه قرار گرفته‌اند. اساساً فتنه کم خسارت نیست حال اگر فتنه‌ای تئوریزه شده باشد که مبانی معرفتی افراد را که شاخص تشخیص آنان است مورد انحراف قرار دهد به مراتب خطرناک‌تر است.

 

۰ نظر
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

پیام خود را بنویسید

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی